En kurs för dig som har problem med värk i ryggen och vill minska den genom yoga och rörelse.
Under tio veckor får du ta del av väl genomtänkta pass som zoomar in lite extra på ryggen. Här arbetar vi med rörlighet, styrka och kroppsmedvetenhet för att få bukt med krångliga ryggar och värk.
I den här kursen får du:
Stärka kroppen med inkännande övningar och extra fokus på rygg och mage
Arbeta med rörlighet för ryggen - i alla dess riktningar
Öva dig på avslappning och att släppa taget om stress
Hitta finliret i övningarna genom biomekanik och medvetna rörelser
Hitta verktyg för att hantera din värk
Yoga i ett lugnt tempo med övningar som passar de flesta (med möjlighet till anpassningar vid behov!)
I yogan övar vi oss på fysiska positioner, närvaro, självkärlek och att komma närmare oss själva. Det spelar egentligen ingen roll hur det ser ut eller vad din kropp klarar av - så länge det känns bra på vägen!
"Vilket härligt pass, blir så lugn och får en skön känsla i kroppen." - Anneli
Kursinformation: Start 12 januari kl 17.40-18.50
Kursen ges på distans - vi möts live via zoom under tio veckor.
Betalning sker via faktura som skickas ut i samband med kursstart. Pris 1890 kr. Fakturan kan du lämna in som underlag till din arbetsgivare om du har tillgång till friskvårdsbidrag.
Är du redo att ge din rygg lite extra kärlek och omtanke? Boka din plats idag! https://zolozyoga.teachable.com/p/rehabrygg
Kursen är utformad för att ge din rygg rörelse och avslappning. Den baserar sig på viryayogans rehabprogram samt strength and mobility.
Vägbeskrivning
Just nu går alla våra yogakurser online. Vi ses via mötesplattformen zoom där vi kan se och höra varandra. Vi anpassar efter er som är anmälda och ser fram emot att mötas!