Evenemanget äger rum den 28 mars
Yogakurs - Meditation & Avslappning
Skellefteå
Detta är en kurs där du lär dig grunderna i yoga, meditation och avslappning. Kursen passar för dig som vill få verktyg för att hantera stress i vardagen och förbättra din hälsa.
Vi lär oss kroppsövningar varvade med andningsövningar, avslappning och meditation.
Kroppsövningarna är lugna, meditativa och ger en ökad rörlighet, styrka och balans. Kroppsövningarna kräver ingen större fysisk ansträngning.
Andningsövningarna bidrar till ökad syresättning som ger ökad energi samtidigt som andningsövningarna har en lugnande inverkan på kropp och sinne.
Vi använder oss av olika avslappningstekniker, guidade meditationer och Yoga Nidra för att bli mera avslappnade och för att stilla tankarna.
Liten grupp, max 8 deltagare
Plats: Studieförbundet Vuxenskolan
Ledare: Lena Björkblad
Om Lena: Lena är certifierad yogalärare och driver Lenas Hatha Yoga Skola. Hon har gett kurser i yoga och meditation sedan 2004 och även utbildat yogalärare sedan 2016.
Mer info: www.lenashathayoga.se
Anmälan senast 24/2.
Prisinformation
Kursen består av 5 träffar med möjlighet till förlängning med några träffar om gruppen så önskar.
Pris: 850 kr för 5 träffar