Kyrkholmens Café
Skellefteå
Här serveras mackor och fikabröd, matiga sallader, kaffe, te, läsk och glass i en mysig sommarmiljö.
Det går bra att nå Kyrkholmen med båt. Landstigning sker på norra sidan. Notera dock, att efter stängning låses grinden till bron över älven. För allas trevnad uppmanar vi besökare att ta med sig sina sopor och sitt skräp efter vistelsen på holmen.
Du hittar Kyrkholmen strax nedanför Skellefteå Landsförsamlings församlingsgård. Ta vänster vid församlingsgården och kör ner mot älven. Parkering finns i anslutning till bron som leder till holmen.
Kyrkholmens öppettider sommaren 2025
Öppet varje dag 15/6 – 10/8 kl. 11-16. Onsdagar öppet till kl. 19.00 och extra kvällsöppet på caféet, fredag den 11/7 till kl. 20.00.
Se sommarens program här
Vi firar en enkel gudstjänst i Logen varannan söndag, med start från den 15/6. Se vår webbkalender för mer information. Kvällsmässa firas också i Logen varje onsdag kl. 19.00
Allsång i logen med nya psalmer!
Vi sjunger tillsammans och provar på det nya psalmboksförslaget. Öppet för alla att komma och sjunga! Onsdagar kl 11.00-12.00; 18/6, 25/6 och 2/7 med Karin Hagevald, och 23/7, 30/7, 6/8 med Mikael Jacobsson. Läs mer om nya psalmboksförslaget här
Sommaraktiviteter för barn på Kyrkholmen, v. 25-v.32, tis-tors kl. 14-15.
Musik på Kyrkholmen
Fredag 25/7 kl 18.00-20.00
Musikcafé med Pontus Fällman
Fredag 8/8 kl 18.00-20.00
Musikcafé med Lars Långströms kvintett.
För mer information se Kyrkholmens Instagram