Den elfte upplagan av Mellandagsrock presenterar några av de bästa lokala musikakterna i Skellefteås bästa konsertlokal. En av akterna är Måns mossa, som återförenas för en känslosam avskedskonsert. Övriga medverkande är Mandolinkillen & O’Vänner, Fanny Lundmark, Standing Ovation, Nittontretti, Kajsas Trio och Save This Dagger. En riktigt rockig mellandagskväll väntar!
PÅ SCENEN:
Måns Mossa bildades 1975, fick sin mest kända sättning 1977, släppte ett album 1979 och avslutade sin resa två år senare. Under fem decennier har bandet därefter återförenats vid flera tillfällen – alltid med samma glöd och spelglädje. Nu är det dags för ett definitivt farväl: en hyllning till musiken, vänskapen och kreativiteten som burit bandet genom åren. Cirkeln är sluten.
Standing Ovation är ett helt nytt band som gör sin första spelning på Mellandagsrock. De består av ett gäng rutinerade herrar med ett förflutet i band som Ben Carbine & The 18 Wheelers och Steamin Jesaja. Deras egenskrivna material hamnar då naturligt i bluesens och countryns värld.
Bandet: Andreas Persson, trummor, Johan Ögren, bas & sång, Jonas Bodin, gitarr & sång, P-A Andersson, gitarr.
Mandolinkillen & O´Vänner är Skellefteås egna irländska band som ibland dristar sig till att även spela oirländska låtar, alltid med glimten i ögat och en stor portion glädje.
Bandet: Mikael Almqvist, mandolin, banjo, pipe & sång, Urban Berggren, fiol, Thomas Lindgren, gitarr & sång, Tomas Karlsson, bas & sång, Olav Markstedt, gitarr & sång, Annika Karlsson, dragspel & sång, Peter Ohlsson, gitarr, mandolin & sång, Johan Nilsson, stomp, gitarr & sång.
Fanny Lundmark är ett igenkänt ansikte på musikscenerna runt om i Norrland, och framförallt på hemmaplan i Skellefteå. Där har man kunnat se henne leverera både blues, soul, hårdrock och allt där emellan. På Mellandagsrock bjuds det på en nedskalad variant av en samling personliga favoriter, som garanterar mysig stämning.
Kajsas Trio. Med en förkärlek till bluesen så tar sig trion an gamla deltablues-låtar, men även modernare låtar som de i ett avskalat format tolkar på sitt eget unika sätt.
Bandet: Kajsa Karlsson, sång, P-A Andersson, gitarr, Johan Nilsson, gitarr & stomp.
Save This Dagger säger så här om sig själva: ”Vi blandar hårdare hårdrock med mjukare inslag av rock. Själfullt men även känslokallt.”
Bandet: Joakim Engström, sång & gitarr, Fredrik Lundmark, gitarr, Stefan Hultman, bas, Christoffer Lundberg, trummor.
Nittontretti är en trio unga kaxiga tjejer som med rejält punkig attityd manglar fram sitt budskap med ursinnig frenesi. ”Svart som en katt. Musik är kul.” Som de själva beskriver det.
Bandet: Mary Strömbro, bas, Ester Melender, trummor och Karin Ershag, gitarr.