Kallsup

Skellefteå

Titel: Kallsup,  2025
Teknik: Ledslingor, plastduk, spegelfolie.
Placering: Sara Kulturhus mot Trädgårdsgatan / Saraplatsen.  
Konstkonsult: Anna Karin Larsson

Skellefteå, för mig en plats mellan naturen och staden. För mig handlar det sällan om husen, trots att jag är yrkesverksam arkitekt. Det handlar om det som sker mellan byggnader och emellan människor.
Vi växer, möjliggör och utvecklar. Sara Kulturhus är på många sätt Skellefteå, det är skapat av vår skog. Våra resurser (med omnejd) Här ska våra drömmar möjliggöras, våra resurser sättas i (nytt) bruk. Det är våra rötter som växer sig högt ovan trädtopparna, vajande strukturer som skapar ringar på (världs)vattnet. 
Baksidan av plastduken kläs med en reflekterande folie för att betraktaren ska kunna spegla sig i verket. 

SHIRLY HOLMBERG 

Shirly Holmberg, Arkitekt & Konstnär i Västerbotten. Utbildad på Arkitekturhögskolan, KTH Stockholm. Shirly rör sig gärna i gränslandet mellan arkitektur och konst och där uttrycket ska tillåtas vara förgängligt / tillfälligt. Det finns ständigt ett landskap närvarande i det hon skapar, och kopplingen mellan kropp - landskap är något hon ofta återkommer till särskilt skogen med allt vad det innebär.  Hon jobbar med både stora och små format men återkommer nu mer ofta till de större

Instagram: @bjornfabriken_idet

Webb: www.bjornfabriken.se

Hitta hit