Förklädd gud - konsert för kör, solister och orkester

Byske, Skellefteå

Välkommen till två mäktiga konserter när Lars-Erik Larssons "Förklädd Gud" framförs i både Skellefteå och Byske! 24 & 25 maj.

"Så förklädd till den ringaste tjänare, vandrar den evige guden på jorden"
Ur Förklädd Gud - Hjalmar Gullberg 1933

Verket Förklädd Gud, komponerat 1940 till text av poeten Hjalmar Gullberg, är ett av Lars-Erik Larssons mest älskade och ofta framförda stycken. Det skapades mitt under andra världskrigets mörker och blev snabbt ett verk som förmedlade både tröst och hopp. Larsson kallade det själv en "lyrisk svit", där musik och dikt vävs samman till en varm och innerlig hyllning till människovärde, medkänsla och det gudomligas närvaro i det vardagliga.

Läs mer om verket här

Medverkande:
Kurt Burström, baryton
Kristina Lindberg, sopran

Körerna DaCapo, St. Olovs kyrkokör, Oktavakören
Skellefteå kammarorkester
Dirigent: Kristina Åkesson

Förklädd Gud är ungefär 30 minuter lång. Under den timme konserten pågår kommer vi också att få ett par andra sånger av solister och körer. 

Dirigenter för övrig musik är Peter Larsson och Thomas Nyström. 


LÖRDAG 24 MAJ KL. 18.00 i Sankt Olovs kyrka, Skellefteå
SÖNDAG 25 MAJ KL. 18.00 i Byske kyrka

Fri entré – Välkommen att uppleva musik som berör på djupet!
 
 

Hitta hit