Miriam Bryant är tillbaka med den akustiska EP:n "isby sessions" som bjuder på älskade gamla favoriter i en ny avskalad tappning.
Den 7:e november får vi ett första smakprov i form av singeln "okej att dö (igen)" och hela EP:n släpps i början av 2026. I samband med releasen presenterar Miriam även en intim konserthusturné våren 2026 som erbjuder publiken en nära och pulserande upplevelse.
2025 har blivit ett av de mest framgångsrika åren i Miriam Bryants karriär. I maj släppte hon sitt kritikerrosade album ”Okej att dö” – ett personligt och kompromisslöst verk som snabbt klättrade upp på topplistorna och ytterligare cementerade hennes position som en av Sveriges mest betydelsefulla röster.
Under sommaren tog Miriam med sig musiken ut på vägarna med en omfattande turné som lockade tusentals besökare runt om i landet. Turnén bjöd på bland annat två helt utsålda kvällar på Liseberg i Göteborg och en storslagen spelning på Dalhalla, där hon möttes av överväldigande publikrespons och bekräftade sin ställning som en av Sveriges mest kraftfulla liveartister.
Den kommande EP:n, ”Isby Sessions”, har för Miriam handlat om att hitta tillbaka till sin röst, de organiska instrumenten och att få komma nära alla känslorna igen. Inspelad i Isby-studion i Enköping, omringad av svensk natur, har EP:n fått ta form. Det kan på många sätt höras i form av den nedskalade produktionen och de framträdande berättelserna.
EP:n är framtagen tillsammans med musikerna David Larsson och Mats Sandahl (MASAKA), som även har producerat. Gemensamt har de skapat ett sound som känns dagbokslikt och nära på ett sätt vi inte har hört Miriam förut.
Support: Girl Scout
Biljetterna släpps måndag 10 november kl. 10.00 via sarakulturhus.se, ticketmaster.se och Skellefteå Turistcenter.
...
Bra att veta inför ditt besök:
Åldersgräns: ingen Garderob: finns i anslutning till scenen för evenemanget och avgiften ingår i din biljett. Väskor: av mindre storlek (max 21x30 cm) är tillåtet i salong, läs mer här Insläpp: ca 30 min innan evenemanget startar. Förtäring: Mat och dryck är inte tillåtet att ta med in till våra scener. Hörhjälpmedel: finns i alla våra scener, läs mer här. Rullator: placeras utanför ingång, personal på plats finns tillgängliga om du behöver hjälp. Hiss: finns vid trapphus B, vänster sida. Rullstolsplatser: Samtliga rullstolsplatser nås via hiss, trapphus B, vänster sida. På grund av utrymningstekniska skäl måste en rullstolsbiljett uppvisas av rullstolsburen person för entré till evenemang i Scen 1 eller Scen 2. Återköp av biljett sker ej vid felaktigt köp, läs mer här.
...
Sugen på härligt mingel innan showen?
Inför föreställningen har The Wood Hotel by Elite servering av dryck och lättare snacks i Södra foajén. Serveringen öppnar 45 minuter innan evenemanget börjar.